Telemedycyna i zdlane monitorowanie Pacjenta. 10 nowych technologii.

Telemedycyna i zdlane monitorowanie Pacjenta. 10 nowych technologii.

Od sensorów poziomu cukru w soczewkach, przez czujniki w toalecie aż do robotów dzięki którym telemedycyny i operacje przeprowadzane prze lekarza oddalonego od pacjenta o tysiące kilometrów, technologie zdalnego monitorowania zdrowia pacjentów przyciągają coraz więcej uwagi i kapitału.

W ubiegłym roku tylko dla 12 rozwiązań firmy pozyskały na rynku 102mln $ raportujesz Rock Health – fundusz inwestujący w nowe technologie medyczne. Inwestorzy wierzą, że rosnące koszty hospitalizacji pacjentów oraz wynagrodzenia personelu medycznego wcześniej czy później zmuszą dyrektorów szpitali i rządy do szukania nowych rozwiązań – z jednej strony ograniczających stronę kosztową, z drugiej zapewniających bezpieczeństwo i dostęp do lekarzą 24h na dobę. W fazie początkowej zapewne będą to usługi premium nie mniej jednak po ich masowym wdrożeniu oraz dopracowaniu technologii trafią one także do statystycznego Kowalskiego.

Utrzymanie Pacjenta w zdrowiu się opłaci

W USA rząd pracuje obecnie nad ustawą ‚Affordable Care Act’ istotnie zmieniającej paradygmat wynagradzania jednostek ochrony zdrowia (w tym szpitali). Standardowy model wynagrodzenia ‚fee-for-service’ (płatność za wykonaną usługę) zastąpić ma nowy model ‚fee-for-performance’ (płatność za wydajność/efekt). Co to znaczy? Jednostki ochrony zdrowia będą skupiać się na utrzymaniu pacjenta w zdrowi a nie na maksymalizacji ilości wykonanych usług w jednostce czasu. Liczyć się będzie efekt w długim okresie czasu. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy gdy doktor/szpital będzie miał wgląd odnośnie stanu Pacjenta i jego niektórych zachowań w domu.

Zmierzenie stanu Pacjenta w domu stanie się częścią modelu biznesowego.

Zmierzenie stanu Pacjenta w domu stanie się częścią modelu biznesowego – twierdzi Jack Young, szef funduszu Qualcomm Life Fund.
Teoria zakłada, że stałe/cykliczne monitorowanie stanu zdrowia Pacjenta zmniejszy koszty związane z ochroną zdrowia. Zmniejszy się ilość poważnych przypadków wymagających hospitalizacji i drogiego leczenia.

Zdalna medycyna to także wyzwania

Zdalna medycyna stoi także przed istotnymi wyzwaniami. Osoby starsze gorzej radzą sobie z nowoczesnymi technologiami – kluczem będzie prostota i bezobsługowość nowych narzędzi i technologii.
Kolejnym problemem jest standaryzacja technologii. Wynika to z dużej niedojrzałością rynku, co raz to nowych firm wchodzących na rynek ale także i problemów z integracją różnych rozwiązań z systemami jednostek ochrony zdrowia. Kolejnym wyzwaniem będzie integracja z centralnymi systemami oraz brakiem tych systemów w wielu krajach.

Dużym wyzwaniem będą także procesy legislacyjne, regulujące funkcjonowanie nowych usług związanych z telemedycyną.

Zdalne monitorowanie zdrowia Pacjenta – Technologie na horyzoncie

BAM LABS inteligentne łóżko Mata z czujnikami TLC wyprodukowana przez BAM Labs, wkładana bezpośrednio pod materac pozwala na monitorowanie jakości i długości snu, oddychania czy tego jak bije nasze serce. Pacjent nie jest podłączony do żadnych czujników – wszystko załatwia inteligentny materac. Dane wysyłane są do telefonu lub komputera Pacjenta oraz przez ‚chmurę’ do lekarza.
http://bamlabs.com

Independa telemedycyna Zintegrowany system INDEPENDA pozwala monitorować pacjenta w domu. Na platformę składają sie czujniki monitorujące min ciśnieńie krwi, poziom cukru ale także analizujące nasz ruch. Czujniki zainstalowane są nawet w toalecie – system wie jak często z jej korzystamy. System zbudowany został przede wszystkim z myślą o osobach starszych. System rozumie zachowanie pacjenta i raportuje do osoby, która się nim opiekuje gdy tylko wykryte zostanie odchylenie od normy (np. Brak ruchu w domu).
Independa.com

Intouch doktor wirtualny Doktor-Robot InTouch RP-Vita Ta zaakceptowana przez FDA technologia skupia się na funkcji zdalnego przeprowadzania konsultacji medycznych. Doktor jest obecny…na odległość. Robot ma możliwość poruszania się (ruchem steruje lekarz) a na jego ekranie widać twarz lekarza z którym rozmawiamy.
Doktor steruje robotem za pomocą iPada a dzięki kamerom i połączeniu video widzi Pacjenta. Firma która wyprodukowała robota pracuje obecnie nad rozwiązaniami opartymi o hełmy VR.IntouchHealth.com

Telemedycyna Aplikacja Vivify Dzięki opartej o ‚chmurę’ rozwiązaniu Pacjent ma zawsze dostęp do swojego planu leczenia oraz do statystyk czynności życiowych. Dane transmitowane są do lekarza, który może je analizować na urządzeniu mobilnym, komputerze oraz za pomocą aplikacji zainstalowanej w SmartTV.
Aplikacja składa się z modułów ‚doradcy medycznego’, planera leczenia, komunikacji z lekarzapem. W aplikacji pacjent znajdzie także materiały edukacyjne w formie video.
Vivify.com

Telemedycyna Sotera ViSi pozwala na stałe monitorowanie czynności życiowych Pacjenta przez personel szpitala. System monitoruje tętno, ciśnienie krwi i jej natlenienie, ECG, i temperaturę. Urządzenie działa także poza szpitalnym łóżkiem i podczas transportu pacjenta. Kolorowy ekran dotykowy przymocowuje się do nadgarstka pacjenta a czujniki do klatki piersiowej. Dane przesyłane są za pomocą sieci Wifi w czasie rzeczywistym do urządzeń mobilnych i stacjonarnych komputerów używanych przez lekarzy.
Visimobile.com

Watermark telemedycyna Watermark pomaga osobom cierpiącym na bezdech senny. Urządzenie które przed zaśnięciem umieszcza się na czole pacjenta mierzy poziom tlenu we krwi (saturacja), tętno, poziom chrapania, oddech oraz położenie i ruchy głowy. Urządzenie może przechować dane do trzech nocy – dzięki niemu Pacjent nie musi spędzać nocy w szpitalu (badanie snu).Watermarkmedical.com

Medycyna zdalna ‚Biodegradowalny Plaster’ Zio wyprodukowany przez iRhythm monitoruje akcję serca i przechowuje dane z 14 dani. Plaster został przygotowany z myślą o Pacjentach z artymią serca.
Firma iRhythm jest także producentem ‚Zio Event Card’, urządzenia przepisywanego w USA na receptę, monitorującego ECG. Urządzenie jest wielkości karty kredytowej i zbiera dane ECG przez 30 dni. Karta jest także biodegradowalna.
iRhythmtech.com

sense4baby Sense4baby to przenośne, bezprzewodowe urządzenie monitorujące prace serc płodu i matki. Dane wysyłane są bezprzewodowo do’chmury’ gdzie są analizowane. Rozwiązanie przygotowane z myślą o zagrożonych ciążach oczekuje na dopuszczenie przez FDA.Sense4baby.com

Telemedycyna eNeighbour (eSąsiad) przygotowany przez Healthsense to jedno z rozwiązań mających zapewnić bezpieczne życie Seniorom w ich domach. Czujniki zainstalowane w domu oraz noszone przez Pacjenta informują o upadkach, zgubieniu się czy o zapomnieniu zażycia leków.
Rozwiązanie zakłada zmniejszenie kosztów opieki na osobami starszymi o 300%.Healthsense.com

Zdalne monitorowanie zdrowia Zephyr HealthHub™ to platforma mobilna zbierająca dane z czujników
Zephyr BioPatch™ Wireless Device i raportująca je bezprzewodowo do portalu ZephyrLIFE dostępnym dla lekarza. Portal umożliwia min. konfigurowanie alertów, analizę trendów/ danych oraz ińtegrację z innymi systemami dzięki technologii API.Zephyranywhere.com

Na rynek wchodzą nowe firmy i nowe technologie – Polski rynek także nie śpi. Już wkrótce napiszemy o kolejnych rozwiązaniach realizujących procesy zdalnego monitorowania zdrowia Pacjenta.


Studio Uśmiechu MM Dent (BG)

One Comment

  1. Polecam lekarzom bezpłatny system o nazwie Istelcare – zdalne monitorowanie zdrowia pacjentów. System pozwala na dzielenie się wynikami pomiarów z różnych urządzeń monitorujących zdrowie bezpośrednio z lekarzem lub opiekunem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>