Bioprinting – Hyperelastyczna kość z USA

Bioprinting – Hyperelastyczna kość z USA

Uczeni z USA z Northwestern University w stanie Illinois opracowali nowy biotusz, który cechuje się dużą elastycznością oraz wytrzymałością.  Jego użycie umożliwia wydrukowanie implantów praktycznie o dowolnym kształcie i wielkości (np. żuchwy czy czaszki). Dzięki technologii bioprintingu ażurowy, wydrukowany implant stanowi szkielet, który po wszczepieniu do organizmu, wypełnia się strukturami komórek oraz naczyń krwionośnych, umożliwiając regenerację kości.

Podstawowym budulcem materiału jest występujący w kościach hydroksyapatyt – minerał ten jest niezwykle kruchy tak więc twórcy hiperelastycznej kości połączyli go z PLGA – polimerem wiążącym ze sobą mineralne cząstki. Dodatkowo zastosowany polimer zapewnia materiałowi pożądaną elastyczność. Po ściśnięciu implant powraca do swojego pierwotnego kształtu, co umożliwia jego łatwiejsze wszczepianie do organizmu pacjenta.

Hyperelastic-bones

Hyperelastic-bones

Przewodnicząca zespołowi badawczemu profesor Ramille Shah, jest pewna, iż w niedalekiej przyszłości drukarka 3D będzie należała do podstawowego wyposażenia większości szpitali.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=f3Qxh3FUkyg[/embedyt]

Czytaj więcej na drukarka3d.pl

Więcej informacji (wymagany Angielski): tutaj

5 Comments

  1. To niesamowite! Oby wszystko poszło dobrze i tym odkryciem pomagano ludziom :)

  2. Zawsze gdy usłyszę o jakimś nowym odkryciu z dziedziny medycyny to jestem nim zachwycona:)

  3. Jeśli technologia będzie nadal rozwijać się w tym kierunku jak teraz, to za naszego życia zobaczymy wspaniałe rzeczy.
    Czekamy na sztuczne stawy! :)

  4. Druk 3D jest niesamowity, oby rozwijało się to jak najszybciej bo jade duże możliwości.

  5. Drukarki 3d ratują życie i zdrowie wielu milionom ludzi na świecie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>