
Uczeni z USA z Northwestern University w stanie Illinois opracowali nowy biotusz, który cechuje się dużą elastycznością oraz wytrzymałością. Jego użycie umożliwia wydrukowanie implantów praktycznie o dowolnym kształcie i wielkości (np. żuchwy czy czaszki). Dzięki technologii bioprintingu ażurowy, wydrukowany implant stanowi szkielet, który po wszczepieniu do organizmu, wypełnia się strukturami komórek oraz naczyń krwionośnych, umożliwiając regenerację kości.
Podstawowym budulcem materiału jest występujący w kościach hydroksyapatyt – minerał ten jest niezwykle kruchy tak więc twórcy hiperelastycznej kości połączyli go z PLGA – polimerem wiążącym ze sobą mineralne cząstki. Dodatkowo zastosowany polimer zapewnia materiałowi pożądaną elastyczność. Po ściśnięciu implant powraca do swojego pierwotnego kształtu, co umożliwia jego łatwiejsze wszczepianie do organizmu pacjenta.
Przewodnicząca zespołowi badawczemu profesor Ramille Shah, jest pewna, iż w niedalekiej przyszłości drukarka 3D będzie należała do podstawowego wyposażenia większości szpitali.
Czytaj więcej na drukarka3d.pl
Więcej informacji (wymagany Angielski): tutaj