Syntetyczne oczy z Włoch (MHOX) z WiFi

Syntetyczne oczy z Włoch (MHOX) z WiFi

Koncept został nazwany Wzmocnij Swoje Oko (z angielskiego Enhance Your Eye, co skraca się w „EYE”, czyli „oko”) i bazuje on na pracy biodrukarki 3D, korzystającej ze specjalnego rodzaju igły, która wprowadza różne rodzaje komórek do konkretnych struktur. Biodrukarki już są w stanie wyprodukować takie organy jak uszy, krwinki czy nerki, ale oczy pozostawały melodią przyszłości. Do teraz.

W zamyśle Nassettiego, użytkownicy mogliby wybierać między trzema różnymi rodzajami synetycznych oczu: Leczącymi, Wzmocnionym i Zaawansowanym. Pierwsze jest właściwie odwzorowaniem ludzkiego oka, służącym dla osób cierpiących na wszelkie choroby tego narządu. Drugi rodzaj gałki miałby poprawiać wzrok oraz umożliwić nakładania na niego różnych filtrów, uruchamianych za pomocą tabletu.

Oko zaawansowane miałoby natomiast możliwość nagrywania tego, co użytkownik widzi, a potem przy pomocy Wi-Fi taki film zostałby przesłany do internetu. Proces adaptacji do używania systemu EYE wymagałby operacyjnego usunięcia naturalnych oczu i wszczepienia Deck, czyli swego rodzaju sztucznej siatkówki, gniazda łączącego się z mózgiem, do którego można by podłączać różne rodzaje gałek ocznych.

Producenci EYE przewidują, że ich produkt zadebiutuje na rynku na początku roku 2027, ale nie wypuszczono jeszcze żadnych informacji na temat funkcjonowania Deck, nie wiadomo też jak EYE będzie rzeczywiście wyglądać zamontowane w człowieku. Trzeba również pamiętać, że projekt jest szalenie ambitny i nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że biodrukowanie bardzo szybko się rozwija, zadanie stworzenia sztucznego oka może przerosnąć twórców. Mimo to, EYE już teraz wydaje się jednym z najbardziej emocjonujących projektów najbliższych lat.

 

Źródło: http://www.popsci.com/ , whatnext.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>