Rehabilitacja w domu: Neuroforma – polskie rozwiązanie

Rehabilitacja w domu: Neuroforma – polskie rozwiązanie

Neuroforma to program komputerowy do samodzielnych ćwiczeń ruchowych i poznawczych, tworzony przez ekspertów z dziedziny neurorehabilitacji i neuropsychologii.

Neuroforma tworzona jest przez firmę Titanis. Titanis zajmuje się tworzeniem potrzebnych i użytecznych produktów stosowanych w rehabilitacji, terapii i edukacji poprzez łączenie rzetelnej wiedzy z intensywnie rozwijanymi nowoczesnymi technologiami komputerowymi.

Program skierowany jest do pacjentów ze schorzeniami i urazami neurologicznymi. W szczególności wspiera rehabilitację pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, po przebytym udarze czy urazie mózgu. Ćwiczenia w Neuroformie dobierane są przez rehabilitanta tak, aby były dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości użytkownika. Przyjazna forma, możliwość kontrolowania postępów i opieka rehabilitanta mają za zadanie umożliwić pacjentom wykonywanie właściwych i angażujących ćwiczeń bez wychodzenia z domu.

Neuroforma – Rehabilitacja w domu

Pacjent jest centralną postacią w procesie neurorehabilitacji. To od jego nastawienia, zaangażowania i wytrwałości w dużej mierze zależą efekty. Z myślą o tym została stworzona Neuroforma – atrakcyjne narzędzie, które motywuje do pracy, prowadzi pacjenta i stymuluje jego współpracę z terapeutą.

Ćwiczenia Neuroformy mają charakter wielozadaniowy. Łączą aspekty ruchowe i poznawcze, naśladując specyfikę czynności dnia codziennego.

Neuroforma to w zamierzeniu cała rodzina narzędzi wspierających proces neurorehabilitacji. W jej skład wchodzą:

  • narzędzie przeznaczone dla ośrodków gdzie terapeuci pracują z pacjentami;
  • narzędzie dedykowane pacjentom do samodzielnej pracy w domu;
  • narzędzie telerehabilitacyjne dla terapeutów, umożliwiające im ćwiczenie indywidualnie z pacjentami, zadawanie im ćwiczeń do samodzielnej pracy w domu i wgląd w ich rezultaty.

W myśl idealnego modelu pacjent ćwiczy z Neuroformą przy wsparciu terapeuty, który – tworząc za pomocą Neuroformy program rehabilitacyjny dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta – przygotowuje dla niego zestaw ćwiczeń domowych. Pacjent pracuje indywidualnie w domu, pozostając w stałym internetowym kontakcie z terapeutą z perspektywą systematycznych sesji terapeutycznych „na żywo”. Do tego celu dążymy.

Neuroforma, co prawda, nie zastępuje pracy specjalisty, ale w jego rękach wzbogaca i usprawnia proces rehabilitacji.

Współpraca z naukowcami

Od samego początku Neuroforma rozwijana jest we współpracy ze środowiskiem naukowym. Rozwiązanie jest efektem współpracy ludzi i instytucji, których połączyła idea tworzenia zaawansowanych merytorycznie i technologicznie narzędzi służących do neurorehabilitacji. Są wsród nich doświadczeni praktycy, naukowcy, wiodące ośrodki rehabilitacyjne oraz sami pacjenci. Więcej informacji na temat twórców rozwiązania znajdziesz tutaj.

Docelowym użytkownikiem Neuroformy – zarówno w wersji do ćwiczeń samodzielnych (rehabilitacja w domu), jak i w wersji dla terapeuty – jest sam pacjent. Stąd naturalny, aktywny udział pacjentów w tworzeniu programu. To dzięki ich uwagom zyskujemy cenne informacje i wskazówki, które pomagają nam tworzyć program przyjazny użytkownikom, dopasowany do ich potrzeb i możliwości. Dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego oraz Polskiego Stowarzyszenia Choroby Huntingtona mamy możliwość docierania do szerokiej grupy pacjentów, którzy już od najwcześniejszych etapów rozwoju Neuroformy testują i opiniują nasze rozwiązania.

Źródło: Neuroforma.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>