Francuzi zapowiadają „drukowanie” ludzkiej skóry w 3D

Francuzi zapowiadają „drukowanie” ludzkiej skóry w 3D

Naukowcy z francuskiego Państwowego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych zapowiadają masowe wytwarzanie ludzkiej skóry do przeszczepów. Mają to robić dzięki drukarkom 3D. Do jej produkcji używane mają być m.in. własne komórki pacjentów.

Według francuskich badaczy, rozwiązany zostanie w ten sposób problem przeszczepów dużych płatów skóry np. w przypadku osób bardzo ciężko poparzonych. Zapewniają oni, że w specjalistycznym laboratorium „Poietis” w Pessac koło Bordeaux opracowano już – przynajmniej teoretycznie – metodę odtwarzania różnych warstw skory i ich ukrwienia. Francuscy specjaliści opracowywali tę technologię już od czterech lat.

Według nadsekwańskich mediów, „drukowaną skórą” zainteresowane są również firmy kosmetyczne i farmaceutyczne, które zamierzają używać jej do testów nowych kosmetyków i specyfików – rezygnując stopniowo z testów prowadzonych na zwierzętach i ochotnikach.


Czytaj więcej na http://goo.gl/rAf7xA

3 Comments

  1. Taka możliwość wytwarzania ludzkiej skóry na masową skalę daje niesamowite możliwości. Nie tylko te medyczne, ale też te do testów kosmetyków. To niesamowite, jak szybko rozwija się medycyna. Oby więcej takich osiągnięć techniki.

  2. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat będziemy mogli sobie wydrukować psa z którym wyjdziemy na spacer w przypadku gdy będziemy się nudzić w domu, a później go wyrzucimy do kosza.

    A tak na poważnie, bardzo dobrze to rokuje jeśli chodzi o rozwój medycyny, to może być ogromny postęp.

  3. Mam nadzieje, że dojdzie to do skutku. To byłaby ogromna rewolucja w medycynie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>