Japońskie Laserowe Google Glass od Fujitsu

Japońskie Laserowe Google Glass od Fujitsu

Google Glass nie spotkały się z ciepłym przyjęciem – sama koncepcja inteligentnych okularów pozostaje atrakcyjna zarówno dla producentów, jak i potencjalnych użytkowników. Technologią interesuję się także branża medyczna. Kolejną firmą, która postanowiła stworzyć własny gadżet tego typu jest Fujitsu. Tym, czym na pewno wyróżnią się okulary Japończyków będzie wyeliminowanie typowego, małego wyświetlacza LCD. Urządzenie Fujitsu zostanie bowiem wyposażone w laser, który dokona projekcji obrazu bezpośrednio na siatkówkę oka użytkownika.

To rozwiązanie wydaje się dość dziwne, ale osoby, które miały okazję przetestować sprzęt, są zachwycone. Jedną z nich był Hideki Matsumoto, który podzielił się swoimi wrażeniami na łamach TechOne. Jego zdaniem obraz pojawiał się nie przed okiem, ale był odbierany tak, jakby został nałożony na normalny wzrok.

Laser Headset

Laser Headset

<h3>Japońskie Laserowe Google Glass od Fujitsu</h3>

Zaprezentowany w tym tygodniu prototyp może łączyć się ze smartfonem lub kamerą zamontowaną na okularach. W pierwszym przypadku użytkownik ma do czynienia z funkcjonalnością tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Oznacza to, że na otaczający nas widok nakładane będą dodatkowe, konkretne informacje, takie jak podgląd stron internetowych, nawigacja czy powiadomienia o wiadomościach, wydarzeniach z kalendarza oraz połączeniach.

Kiedy jednak użytkownik podłączy okulary do kamerki, będzie mógł po prostu zobaczyć to, co znajduje się przed nim. Tego typu podgląd może być szczególnie przydatny dla osób z zaburzeniami widzenia. – „Dzięki tym okularom osoby z wadami wzroku będą mogły czytać książki, gazety i tablice ogłoszeń, jak również poruszać się na zewnątrz” – powiedział Mitsuru Sugawara, dyrektor generalny Fujitsu QD Laser, dodając, że wszystko to niezależnie od stadium zaburzenia.

Projektor wbudowany w okulary rzuca wiązkę laserową RGB nieszkodliwą dla oczu na dwa małe lusterka. Następnie światło przechodzi przez soczewkę oka i trafia do siatkówki. Nie ma konieczności ustawiania ostrości obrazu. I choć na razie proces konfiguracji okularów jest dość skomplikowany, a samo urządzenie nie jest zbyt wygodne, wszystko to są problemy, z którymi inżynierowie Fujitsu mogą się uporać.

Sama idea projekcji obrazów bezpośrednio na siatkówkę za pomocą lasera znana jest od dziesięcioleci. Miniaturyzacja optyki do tego stopnia, by mieściła się w zwykłym ubieralnym gadżecie, to jednak ważny krok do przodu. Oczywiście dalsze prace nad rozwojem tej technologii trwają.

Obecnie okulary są duże i wymagają zewnętrznych elementów. Za rok producent chce jednak pokazać wersję przypominającą tradycyjne szkła.

Pierwsza wersja okularów Fujitsu pojawić ma się na rynku już w marcu 2016 roku. Ich cena wyniesie około 2000 dolarów. Dodatkowo zminiaturyzowana i bezprzewodowa edycja zadebiutować ma natomiast za około trzy lata.

Źródło: ComputerWorld, benchmark.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>